Najnowsze produkty

logo
Czas na łyżwy! Hokejowe czy figurowe?

Aura za oknem sprzyja przygotowywaniu się do sportów zimowych. Jednym z nich jest jazda na łyżwach. I na całe szczęście nie musimy czekać na wielkie mrozy aby skuły grubym lodem zbiorniki wodne. Mamy do dyspozycji już działające sztuczne lodowiska. A więc? Sezon na łyżwy uważam za otwarty!

Ci, którzy już jeżdżą na łyżwach nie mają większego problemu z wyborem hokejowe czy figurowe. Choć jedne i drugie mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Ci, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z tym sportem szukają informacji i porównują aby wiedzieć, które dla siebie wybrać.

Czym się różnią łyżwy hokejowe od figurowych?

W zasadzie niemal wszystkim: stabilnością buta, jego konstrukcją, długością i szerokością, wagą, budową płozy a co za tym idzie możliwościami jakie daje ich wyprofilowanie oraz sposobem jazdy na nich i hamowania. Na pierwszy rzut oka niemal identyczne ale rzeczywistości bardzo różne. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Łyżwy hokejowe Polecane są osobom, które dopiero zaczynają naukę poruszania się na łyżwach. Dzięki odpowiedniej konstrukcji buta, który jest bardziej stabilny pomagają utrzymać równowagę. Sięgający za kostkę buta posiada specjalne wzmocnienia na pięcie, pozwalające dodatkowo chronić ścięgno Achillesa. W porównaniu do figurówek jest krótszy i węższy co zdecydowanie ułatwia utrzymanie kontroli nad każdym krokiem zwiększając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.

Płoza pod butem jest zupełnie gładka i nie posiada ząbków, które mają figurówki. Jeśli dopiero zaczynamy naukę jazdy na łyżwach to jest prawie pewne, że możemy się właśnie o tę ząbki potykać.

Ponadto płoza została tak wyprofilowana abyśmy mogli wykonywać nawet gwałtowne zwroty i zakręty (których, swoją drogą, nie brakuje u zawodowych hokeistów) oraz nabierać dowolnej szybkości w miarę wzrostu umiejętności. Warto również wiedzieć, że ten typ łyżew jest wręcz idealny do nauki hamowania gdyż kształt płozy znacząco nam to ułatwia.

Jej profil pomaga wchodzić w ostre zakręty ale i ostro hamować na klika sposobów. Są więc znacznie bezpieczniejsze, szczególnie dla początkujących.

Nieco inne jest również prowadzenie łyżew i sposób jazdy. W tym przypadku jeździmy odpychając się zwyczajnie i zupełnie naturalnie - na boki, nieco podobnie jak w czasie jazdy na rolkach.

Hokejówki zwykle są wykonane z plastiku. Zamontowane klamry pomogą nam szybko i sprawnie je założyć lub zdjąć. I te w zdecydowanej większości są dostępne są w każdej wypożyczalni sprzętu. Innym materiałem wykorzystywanym do wykonania łyżew hokejowych jest skóra. Pozwala naszym stopom zdecydowanie lepiej oddychać ale wiązanie na sznurówki nieco spowalnia zakładanie i zdejmowanie.

Łyżwy figurowe

Kiedy już opanujemy umiejętność utrzymania równowagi, poruszania się na lodzie i hamowania, może spróbować odkrywać łyżwy na nowo, próbując swoich sił na figurówkach.

Te buty są cięższe, głównie za sprawę specjalnej, grubej skóry, z której zostały wykonane. Są również nieco wyższe więc sięgają daleko za kostkę, zwiększając jej stabilizację i ochronę przed skręceniem.

Z tego też powodu są one całkowicie sznurowane.

Ich płozy są również cięższe a dodatkowe ząbki z przodu wspomagają zwrotność i umożliwiają wprowadzenie elementów tańca i choreografii. Ułatwiają nam tym samym wszelkie piruety, spirale czy akrobacje. Jazda na nich jest więc trudniejsza i wymaga od nas posiadania doświadczenia.

Sposób poruszania się na tych łyżwach jest również inny niż na hokejówkach. Jadąc na łyżwach figurowych musimy odpychać się do tyłu co początkowo stanowi niemały problem.

Takie łyżwy nie wykluczają szybkiej jazdy, jak niektórzy sądzą, gdyż można nimi również rozwinąć dużą prędkość, jednak inna i nienaturalna technika jazdy jest trudna do opanowania w krótkim czasie.

Zanim jednak zaczniemy jeździć z prędkością światła warto nauczyć się hamować. W przypadku tego rodzaju łyżew jest to trudniejsze i warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się je założyć.

Jaka jest twoja decyzja?

Z porównania wynika iż na początek lepiej wybrać łyżwy hokejowe. Kiedy już nabierzesz podstawowych umiejętności poruszania się na łyżwach a miłość do tego sportu zakiełkuje i sprawi, że będziesz chcieć więcej i zaczniesz włączać dodatkowe elementy do swoich treningów – nie wahaj się i spróbuj swoich sił w figurówkach.

Jazda na łyżwach pomaga wyszczuplić i wzmocnić sylwetkę szczególnie brzuch, uda i pośladki, które pracują najwięcej. Poza tym dotlenia i pozwala stracić trochę kalorii. Godzina treningu w zależności od szybkości i zaangażowania to mniej o 300-800 kalorii.

Kwestia wyboru łyżew zależy w głównej mierze od naszych umiejętności. Pamiętajmy jednak, że jak w każdym sporcie liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

Sklep fitness oferuje w sprzedaży duży wybór łyżew. Wystarczy wejść na badzfit.eu.

×

FB

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć